W przypadku pojazdów samochodowych, ustawa o VAT nakłada ograniczenie na możliwość odliczenia podatku naliczonego do 50% podatku wynikającego z faktury, zarówno przy zakupie, jak i eksploatacji pojazdu w celach firmowych.
Zgodnie z art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, dla wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego na fakturze.
Pojęcie pojazdów samochodowych obejmuje samochody o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, zgodnie z art. 2 pkt 34 ustawy o VAT. Elektryczne pojazdy również podlegają tym regulacjom, jako samochody osobowe.
Pojazd elektryczny, zgodnie z ustawą o elektromobilności, to pojazd wykorzystujący energię elektryczną. W praktyce oznacza to, że podlega on tych samych regulacjom co tradycyjne samochody w kontekście VAT.
W przypadku używania pojazdu elektrycznego do celów mieszanych (firmowych i prywatnych), obowiązuje art. 86a ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnikowi przysługuje odliczenie 50% podatku naliczonego.
Pełne odliczenie podatku VAT możliwe jest jedynie przy wyłącznym wykorzystywaniu pojazdu do celów firmowych. W takiej sytuacji konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu oraz złożenie informacji VAT-26.
Jeśli informacja VAT-26 nie zostanie złożona w terminie, pojazd traktowany jest jako wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej od miesiąca, w którym informacja została dostarczona.
Samochód Elektryczny a Podatek PIT: Ograniczenia i Odpisy Amortyzacyjne
Podobne ograniczenia obowiązują również w zakresie podatku PIT. Samochód elektryczny, zgodnie z definicją samochodu osobowego, podlega ograniczeniom dotyczącym odpisów amortyzacyjnych.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, odpisy amortyzacyjne od wartości samochodu elektrycznego przekraczającej 225 000 zł nie stanowią kosztu uzyskania przychodu.
Dodatkowo, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46a, 25% wydatków na koszty używania samochodu osobowego na cele działalności gospodarczej nie jest uznawane za koszt podatkowy, jeżeli samochód jest używany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Pojazd elektryczny, będący przedmiotem intensywnego rozwoju technologii, podlega specjalnym przepisom podatkowym, które warto uwzględnić w planowaniu kosztów i korzyści związanych z jego wykorzystaniem zarówno w firmie, jak i na poziomie osobistym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zaleca się konsultację z ekspertem podatkowym.